top of page
  • Writer's pictureLyudmyla Pustelnyk

Великі ‘не смішно” “Великої прогулянки”У США стартує прем’єра нової української комедії за участю акторів “95 кварталу”, ще до того, як кіно почнуть у жовтні показувати в Україні. Бюджет сягає 40 000 000 грн., в т.ч. державних, бо проєкт підтримало Держкіно. Дистрибютором стрічки є Kinomania – свого часу заснована як підрозділ російської компанії, ним керують доньки одіозного ексрегіонала Сергія Тарути Катерина й Тетяна. Зате рекламу “Великої прогулянки” подають у патріотичній обгортці.


Анонс на сторінці Ukrainian Films USA: “Велика прогулянка” ("Big Picnic") — це фільм, який мав вийти в Україні 24 лютого 2022 року... про відстоювання власних кордонів, непохитність та незламність українців, їх винахідливість і гумор. Так, комедія, бо гумор завжди допомагає зберігати силу духу та віру в перемогу у скрутні часи.

І нехай кожен українець Америки, який змушений був покинути свій будинок через жахливу війну, на півтори години опиниться вдома. З вірою та надією на те, що незабаром війна закінчиться і він зможе повернутися на Батьківщину”.


З чого пропонують посміятися: ”Сюжет розгортається навколо двох абсолютно різних сімей: працівників культури Драгоманових та районних бізнесменів Наливайченків. Теплими весняними вихідними вони вирішують традиційно вибратися “на шашлики” — доля зводить їх на одній галявині, котру кожна з сімей вважає “своєю”. Між ними розпалюється суперечка, яка переростає у гротескну “війну” за місце під мангал. Несподівано з’являється і третій претендент — утікач-корупціонер, що сховав свої гроші на цій же галявині та бере молодших дітей наших сімей у заручники — він вимагає повернути гроші, які зникли зі схованки.

Хитрощі, підстави та протистояння, пригоди, несподівані гості та шалені гроші, різні погляди не тільки на рецепт маринаду до шашлику, а й на “як правильно жити”. Ця історія про те, якими б різними ми не були і як би не сварились, та перед обличчям спільної загрози ми завжди — єдина потужна сила” (https://www.uafilmusa.com/bigpicnic ).


Вас теж пересмикнуло від нагадувань про кляті шашлики напередодні нападу рф? І хамського натяку останньої фрази, коли суперечку за галявину під мангал “ненав’язливо” паралелять з війною. Виглядає не просто кризою креативного жанру, а щирим блюзнірством. Його післясмак не вдається перебити навіть цим: “Зараз велика кількість учасників із знімальної групи, команди, та навіть акторського складу, захищають Батьківщину у складі ЗСУ, а локації зі зйомок зруйновані бомбами. І дуже б хотілось, щоб вони там посміхались, знаючи, що на їх фільмі повні зали у Америці” (з реклами Ukrainian Films USA).


“Шампури догори” як стимул патріотизму – далебі, не єдині “знахідки” авторів кіна. Вони – випадково? – дали недалеким жлобам українське прізвище Наливайченки, зате інтелігентам – російське Драгоманови (Заодно й однофамільці творця українського соціалізму з 19го сторіччя).Кіношний гумор, судячи з тизера – в кращих “квартальних” традиціях. Як-от, коли персонажі гуртом залагоджують малу фізіологічну потребу; не бракує нижчепоясних жартів. Чи гучних криків героїв, що мають створювати гумористичний ефект.


На цому тлі вже й незручно згадувати про відверту сюжетну вторинність фільму – в класичній радянській комедії “3+2” конфлікт героїв теж починається через суперечку за “своє” місце для відпочинку.


Ще незручніше говорити сьогодні про історію фінансування “Великої прогулянки”, переможця 14го конкурсу Держкіна в 2021 р. Структури, що того ж року, як і попереднього, не спромоглася знайти коштів на історичну драму про Олену Телігу чи теж історичний “Конотоп“, про славетну битву. Зате вирішила підтримати комедію, де в головних ролях “кварталівці“, а режисер – Олег Зборовський.


Його ім’я навряд чи скаже багато шанувальникам вітчизняного кінематографа. Раніше творив у росії, там за його сценаріями зняли комедії “Ето любовь” (2012) і “Мамочкi” (2015). Як український режисер, вперше виступив тільки в 2021му – мелодрамою-детективом “Ворожка”, фільм триває 47 хвилин. Подібно до російських робіт митця, “Ворожка” кіноподією не стала, однак саме панові Зборовському щедра держава виділила для зйомок 20 бюджетних мільйонів. Решту кошторису додали спонсори.


Kinomania Film Distribution, яка займається прокатом нового твору О.Зборовського, була заснована у 2002 р. як український підрозділ російського кінодистриб'ютора “Каро Премьер”. Фактично, є власністю політика й олігарха Сергія Тарути. В недалекому минулому – соратника президента-втікача В.Януковича, також ексгубернатора Донецької області. Переказувати усі скандали з його біографії, сьогодні забуті – справа невдячна, з деталями можна ознайомитися тут: https://antikor.com.ua/articles/261015-politicheskij_naperstochnik_sergej_taruta_sdal_donbass_sdam_i_ukrainu.


Сьогодні пан Тарута позиціонує себе як переконаного україноцентриста, на своїй Фейсбук-сторінці вказує, що "маріуполець". Чимало дописів – про звірства рашистів на окупованих українських територіях, але є також і майже філософські. Як-от: “Багато з того, що відбувається останнім часом – наслідок суспільних процесів. Не згоден, що цивільні розслабилися. Скажіть про “розслаблення” матерям, які втратили дітей в Чернігові, тим, хто втратив рідних на Херсонщині тощо. Однак, частина суспільства точно забула, що в воюючій державі має панувати солідарність. У кожного, звісно, своє життя, але зосередженість на собі, своїх амбіціях, своїх образах, чи навіть винятково на своїх потребах – шлях до поразки”.

Важко не погодитися. Хіба що додати: це наслідок вельми ганебного “суспільного процесу”, коли під час великої війни заокеанським глядачам розповідають про героїв саме “шашличної битви”. І спробуй потім поясни американцям-недіаспорянам, що війна в Україні – це жахлива трагедія, “якщо ми гуляєм так!”. (Цитата з відомого хіта Вєрки Сердючки, її теж зняли у “Великій прогулянці”).Людмила Пустельник, Global Village Home


0 comments

Comments


bottom of page