top of page
  • Writer's pictureLyudmyla Pustelnyk

Виставка українських художників у Європейському Союзі
Mēs uzvarēsim! Ми переможемо!” недавно завершилася в Ризі і мандрує далі. В Латвії не обійшлося без російського протесту на один з експонатів – свідчення, що образотворче мистецтво теж є зброєю на війні. Розповідає скульптор Роман Турій, учасник виставки:


Плакат “Російський солдат – краще добриво” художника Андрія Кримсала (на фото) не сподобався депутатові Ризької думи від проросійської партії "Согласіє" Константіну Чєкушіну. Було навіть офіційне звернення до організаторів, міністерства культури та поліції прибрати з виставки цей твір через “роздмухування міжнаціональної ворожнечі серед громадян і мешканців Латвії”. Закінчилося нічим – депутатові пояснили, що плакат є реакцією українського митця на російську агресію в Україні мовою художньої метафори".А сьогодні 60 творів художнього металу та картини, що експонувалися в Ризі, подорожують на побачення з глядачами інших міст країн Європейського Союзу.


Осиротіла площа перед Національною біблітекою Латвії. Щоденно тисячі туристів та відвідувачів бібліотеки фотографувалися біля скульптур заввишки понад три метри. А демонтаж відбувався під пориви дощу та вітру – така вже балтійська погода... А мені здалося, що то сльози латвійців за чудовими творами талановитих художників творчого об'єднання "Tigois progekt".


Влітку частина експонатів меншого розміру та живопис Василя Степанова були переміщені з холу Національної бібліотеки у виставкові зали музею при Спілці художників Латвії. Роботи коистувалися успіхом у відвідувачів, як відзначив голова спілки художників Латвії Ігор Добчінін. Увагу привернули твори Данила Турія " Фея Маріуполя", " Храм мертвих дітей", " Крик" та інші.


З ініціативи благодійної організації, фонду "Український легіонер", та в співпраці з партнерською організацією "Volunters UA&LV" (Латвія) молоді художники-львів'яни під керуванням Іллі Трофимчука предствили свої роботи на огляд за межами України. Це сталося також завдяки запрошенню Спілки художників Латвії та керівництва Національної бібліотеки цієї країни. Метою виставки, як було озвучено на урочистому відкриті в Ризі, є Велика Подяка латвійському народові та усім не байдужим людям світу за підтримку. Не тільки матеріальну, але й моральну в боротьбі українського народу з рашистською агресією.


Бо окупант – він усюди окупант. Це також добре знають корінні латвійці, литовці та інші мешканці колишнього "соцтабору".А війна триває, і весь цивілізований світ повинен знати Україна вистоїть, і за такої підримки, без сумніву – ПЕРЕМОЖЕ.


Виставка, тим часом, продовжувати свою подорож. За щільної співпраці з "Новою поштою" це робити нескладно. Величезна допомога від наших партнерів відчувається і у Львові. Медзасоби, продукти комплектуючі швидко і безоплатно достачаються за місцем призначення.


Був щиро вражений і ще до кінця не усвідомлюю безцінну підтримку та допомогу латвійських націоналістів та просто незнайомих мені людей. На заклик "треба допомогти загорнути експонати та повантажити" прийшли найкращі. Навіть не встиг записати усі прізвища. Але мушу вдячно назвати вояка Гюнтера, Маріса Ягайла і його друга Казимира, Іварса, Андрія, Дарину з Житомирщини, маму і дочку з Маріуполя, Євгена, працівника НБЛ, Гералдса, Ігора Добчініна та його мовчазного товариша Яніса.

Всім ще раз велике Дякую!


Виставка у двох контейнерах "Нової поштиЄ була доправлена до Вільнюса до виставкових приміщень "ЛітЕкспо". РАЗОМ МИ ПЕРЕМОЖЕМО! – це нове гасло в Литві, продовження латвійського.


Роман Турій


0 comments

Commentaires


bottom of page