top of page
  • Writer's pictureLyudmyla Pustelnyk

Де пілоти для української ескадрильї F-16?


Для них відсутні навчальні місця. Зате для інших студентів є –  на 99% з країн, де нема війни.


Сага з наданням Києву американських винищувачів – у скромних кількостях – продовжилася свіжою інтригою. Навіть наступного року Україна не зможе сформувати ескадрон з F16, бо західні партнери не будуть тренувати наших через нестачу місць в школах льотчиків у США. Аргумент: “Черга на навчання розписана на роки, маємо зобов’язання перед іншими країнами, які стали в неї раніше“. Нічого особистого, тільки бізнес.


Які це саме держави, не повідомляється, однак зрозуміти не важко. Сьогодні F16 є на озброєнні в 25 країн. Найбільше в США,  841 одиниця станом на 2023 р. Далі Туреччина – 243, Ізраїль –  224, Єгипет – 218, Корея – 167, Греція – 153, Тайвань – 136. Відтак у списку європейські країни, які мають по кілька десятків: Бельгія – 52, Польща – 48, Данія – 43, Нідерланди – 29 (https://www.statista.com/chart/30069/global-f16-fighter-jet-inventories/) .


До слова – США володіє найбільшим у світі парком військових літаків різних модифікацій, в 2021му всього налічувалося 13 232. На другому місці – росія. Того ж передвоєнного року мала на озброєнні 4 143 літаки.


Та повернемося до пілотів F16. До кінця року, як повідомлялося, мають закінчили навчання 20 наших льотчиків. Є ще 30, готових стати студентами. Та від адміністрації Байдена надійшло “ні” – на базі Air National Guard в Таксоні, Арізона, можуть прийняти  не більше 12ти.


Дарма на пріоритетності саме українських навчань наполягали й офіційний Київ, й американські сенатори як від демократів, так і республіканців – в Білому домі не змінили свого рішення. Альтернативного навіть не розглядають. Як-от збільшити кількість тренувальних місць для українців за рахунок того, щоб американські студенти тренувалися на інших базах.


Тим більше, що в тій же Арізоні є ще одна база,  Luke Air Force, а в Техасі – Joint Base San Antonio. Навчальні центри для польотів на F16 є також у Данії та Румунії. В першому зараз вчаться восьмеро українців, але його закривають у листопаді. Тим часом, як румунський ще не розпочав роботи. Щойно розпочне, то місць виділить мало, і ті будуть дорогими – бо їх зарезервував Lockheed Martin, виробник літаків.


Далі ввімкнулися традиційні відмовки американських військових речників, чому для українців не можна зробити виняток. Спікер Пентагона Чарлі Дітц: “Ми розробили та впроваджуємо план навчання. Він відповідає прогнозованим графікам розміщення літаків, які в кінцевому підсумку визначаються низкою факторів. Включаючи потреби в технічному обслуговуванні та підтримці, вимоги до інфраструктури та допоміжного обладнання, а також терміни пошуку літаків та пропускну здатність пілотів”.


Услід за ним Ерін Ганніган, речник нацгвардії Арізони, додав, що місця тренувальної програми F-16 обмежені, бо багато чого залежить від фінансування та знання  потенційними студентами англійської.


Усе це на тлі інтенсивних балачок західних експертів, що “винищувачі все одно не допоможуть українцям досягти перелому у війні”. Мовляв, усього кілька F-16 погоди не зроблять, їм будуть доступні лише обмежені місії проти дронів та крилатих ракет на лінії фронту. Інша справа, коли Київ отримає свою ескадрилью літаків, які значно перевершують можливості російських радянського зразка. Чиновник міністерства оборони США вважає, що радари та система прицілювання F-16 дозволять їм не лише наблизитися до кордонів рф, але й атакувати цілі на її території.


Чого дуже бояться в Білому домі, попри крізь зуби наданий Україні дозвіл це робити. Затягування з навчанням наших пілотів – з тієї ж лякливої опери. У Вашингтоні просто не бажають, аби Київ мав свою ескадрилью і роблять усе, аби до кінця 2025го вона у нас так і не з’явилася. Бо за існуючих темпів навчання пілотів сподіватися на це можна тільки через два роки.


Тільки це ще не вся проблема. В Україні планують використовувати ці літаки для знищення російських крилатих і балістичних ракет, випущених по українських інфраструктурних і цивільних цілях. Що, своєю чергою, потребує точних ракет класу “повітря-повітря”, вони дорогі – від 100 000 до 500 550 доларів. Ці ракети мають США та союзники по НАТО. Але розлучатися з коштовною зброєю на користь Києва вони не поспішають.


Вартість тренування  пілота F-16 – 5 600 000 доларів.
Global Village Home


 

0 comments

Comments


bottom of page