top of page
  • Writer's pictureLyudmyla Pustelnyk

З твоїм Днем, Америко!

Updated: Jul 4, 2022(І не повторюй українських помилок!).


Красива, велична, сильна, щедра, гонорова: “Oh beautiful, for spacious skies For amber waves of grain For purple mountain majesties Above the fruited plain”*. За всі роки у США ніколи не залишало відчуття, що ось цей краєвид за вікном – достоту, як наші Карпати! (Десь у Аппалачах). Чи простори Огайщини, безмежні лани до обрію, дуже переконливо “прикидаються” степами Донеччини. Ось тільки небо – не ображайся, друга Батьківщино – воно над Україною і блакитніше, і вище... (копірайт – Л.Биков). І святіше.


А села вздовж автошляху – та сама, “одноповерхова Америка” – такі вже схожі на рідні Галичини! Тільки не архітектурою, а ставленням до свого, щиро власного шматочка землі. Чепурні травники, клумби, якісь фантазійні альтанки поруч з будинками-лялечками. Їхні господарі вже протягом століть мають ритуали, що передаються поколіннями: працювати на свій добробут важко й багато, ділитися з кимось, кому не пощастило, в неділю – до церкви, як порядним громадянам належить. Бо хіба варто інакше? І так – десь у сейфі тримають рушницю чи пістолет, щоб могти себе захистити від непроханих гостей, в яких ритуал завше однаковий – відбирати чуже.

Я люблю цю “класику”, країну-взірець і мрію для тих, кому стала новою домівкою.

Але вчора, коли проїжджали звичною “одноповерховою Америкою”, раптом різонуло око. Щось було дуже не так. Зупинилися, розвернули автівку. Прапор на флагштоці вздовж дороги був вивішений догори дригом, зірками донизу. Хто таке зробив, навіщо? Може, випадковість? Якби ж то! На тому ж місці ще донедавна височів банер одніє радикальної організації, десь поруч розташувався місцевий осередок.


Ви її знаєте, умовно назвемо “дуже темні існування мають значення, інші люди – до лампади, заткайтеся”. Члени цього “товариства” боротьби із законом і порядком мають чимало симпатиків у владних кабінетах Вашингтона. Бо дуже темні “партійці”– світоглядом, “освітою”, способом буття, хронічним неробством та істериками “даааайте нам всього безкоштовно вже!” – електорат cьогоднішніх “демократів”. Коли треба – їхній ударний кулак на вулицях. Ось тільки ліберальні та підконтрольні ЗМІ хронічно не побачать “нічого поганого” у потрощених вітринах, побитих (або і вбитих) полісменах чи випадкових перехожих. Хіба що “боротьбу за демократію”, ага.

Бо в них усе догори дригом, не тільки прапор, але й звичайні людські цінності і розуміння “добре-зле”.

Гаразд, ближче до землі, тієї, що конкретно вздовж шляху: маємо приклад зневаги до державного символа. Телефоную до поліції, обіцяють розібратися. Принаймні, коли верталися тією ж дорогою назад, жодного прапора на тому ж місці вже не було.

А мені знову згадалася Україна колись і певна її схожість з Америкою нині. Був рік десь 2002й чи 2003й, Київ, пресконференція якогось чи то “рускава саюза” чи іншого промосковського непорозуміння. В ті роки – звична, на жаль, справа, сепаратистських, відверто ворожих державі лівих у всіх відношеннях партій і партійок було, хоч греблю гати. Вони, не соромлячись, вголос розповідали про свої плани “вазрадіть ссср” і періодично влаштовували збіговиська. Але реакція влади, а відтак і суспільства, була на рівні стенути плечима. Подумаєш, чергові придурки воду каламутять – хто би на них зважав!

І на ту їхню пресуху теж не надто звернули увагу. Крім мого на той час видання – тижневика “Слово Просвіти” – на подію в належній тональності відгукнулися хіба ще кілька газет, все. Хай собі триндять, мовляв, у нас же демократична країна! Свобода висловлювань і таке інше. Подібно не переймалися відвертими ворогами ще довго. Поки не стався 2014й, а відтак – 24.02.2022. Колишні “непорозуміння” виросли у знавіснілого кривавого монстра. Хоч в Україні йому легко було скрутити в’язи якихось років 20 тому, пересаджавши “рускосаюзовців” та іже з ними. За недбалість тоді держава розплачується сьогодні – життями й територіями.

Америко, схаменися вже і зараз! Не дозволяй розхитувати власного човна лівакам усіх мастей та орієнтацій. Поки ще не пізно. Мені дуже не хотілося б, щоб у майбутньому тобі довелося гірко розплачуватися за свою поблажливість сьогодні. Я категорично проти, щоб ти втрачала свої велич, силу, красу. Щоб колись тебе знали іншою, ніж ти була завжди.

Шанси ще є – на виборах до Сенату восени цього року. В тім числі, усунути від впливу різноманітні непорозуміння на місцях та в столиці. І щоб жодній наволочі навіть на думку не спадало вивішувати прапора не так, як належить.

А той рядок англійською вгорі перекладається так: “О, прекрасна неозорими небесами, бурштиновими хвилями збіжжя! Фіолетовими величностями гір Над плодючою рівниною”. Кольорами і пейзажем таки схоже на Україну, правда ж? І дати днів народжень у нас влітку. З тією різницею, що укранську Незалежність святкують плюс місяць і 20 днів пізніше. Але ми однаково любимо свою свободу.

Тим часом, 4 липня – American Independence Day. Happy Birthday, dear USA!
Людмила Пустельник, Global Village Home1 comment

1 Comment


Guest
Jul 05, 2022

Як кажуть в Америці - "Wishful thinking". Побажання дуже правильні, але - вже запізно. Америка вже проминула точку неповернення, і ніякі рушниці й пістолети у сейфах (а нерідко - й десятки різних видів зброї) у "патріотично налаштованих" американців вже не допоможуть. Тому, що перемагає не зброя, а моральний стрижень її власника. А з цим в Америці з кожним днем все гірше. Так само як все гірше із загальним рівнем інтелекту та когнітивних здібностей, і саме це є головною причиною сьогоднішніх проблем Америки, та й усього світу взагалі. Сумний приклад України нікого нічому не навчив досі, і не навчить у недалекому майбутньому. Тому, що Україна ніколи в новітній історії світу не була ані взірцем, ані навіть чимось відомим. Хіба що регулярні скандали…


Like
bottom of page