top of page
  • Writer's pictureLyudmyla Pustelnyk

Орднунг ордиСпостереження про спадкоємність традицій.


В домонгольський період Київської Русі в її мові не було слів "кабала", "тюрма", "брага", "тарган", "собака", "бл***ь". (Останнє - не давньоруське дієслово "брехати", а саме пізніший іменник "повія". Порівняйте з сучасним уйгурським "джелаб" – "розпусна жінка").


Подібно, як в дорадянські часи в українській не вживали "бригадир" чи "вертухай".


Чи не всі шляхетські родини росії – "продукти" шлюбів руських князівен та керівників окупаційних ординських адміністрацій на місцях. Юсупови, Наришкіни, Аксакови, Глінскіє, Дєржавіни, Сабурови, Єлгожіни, Єльчіни, Колонтай, Басманови, Батуріни, Бутурліни та інші Барсукови – довгий список. Звичайно, окупант міг би просто згвалтувати, але потрібно було якось виграти лояльність поневоленого населення. Тому монголи одружувалися з русинками і навіть приймали християнство.


До речі – ординські гареми відрізнялися від османських чи китайських принципом формування. Зовнішня привабливість не була головним критерієм, натомість суспільний статус бранки – так. Важливо, щоб була дружиною чи донькою вбитого воєначальника або володаря. Зробити таку наложницею – утвердити свою владу за рахунок приниження жінок його роду. Задля цього практикували ритуальні згвалтування на очах у недавніх підданих княгинь – посеред площі загарбаного міста.


Так само, як це робили російські військові в чеченських аулах. Зганяли перед сільрадою чи мечеттю всіх жителів, щоб дивилися на розправу з жінками. Надто, якщо про їхніх чоловіків було відомо, що воюють за незалежність Ічкерії.


Як і сьоднішні спадкоємці орди, в імперії Батия і Чінгісхана виправдовували напади на сусідів офіційною ідеологією їхнього "звільнення". В Київській Русі монгольські адміністрації повідомляли місцевим, яких не вбили, що насправді "принесли їм мир". Бо раніше, мовляв, Русь розривали князівські міжусобиці, "страждали прості люди", а Золота Орда "змогла об’єднати". Цієї ж думки про "об’єднанна Русі" монголами дотримуються чимало сучасних російських істориків.


Нарешті, улюблені в рф оранжевий та чорний кольори війни, полум’я і згарища, вони ж – офіційні російського імператорського дому, "гєоргієвская лєнта". В Золотій Орді помаранчевий – культова барва, не лише шляхетного металу, але й шанована в буддизмі. Також в ординців символізувала "центр". Тим часом, як чорний – "північ'. Коло замкнулося.Global Village Home


Фото: https://www.reddit.com/ Автор картини - Семен Скрепецький.


0 comments

Comentários


bottom of page