top of page
  • Writer's pictureLyudmyla Pustelnyk

Лінія фізичного фронту - лінія політичного фронту

Updated: Jul 15, 2023


Перш за все, хотів би висловити свої огиду, велике розчарування і глибоку злість на європейців та світ, що дозволяє російській пропаганді приспати і загіпнотизувати себе!

Я хочу попередити, що це смертельно!


Пропаганда, про яку вам нагадую, це не просто слово, не просто ідея, не просто "чиясь думка". Пропаганда — це потужна, жорстока, смертоносна зброя війни, набагато жахливіша за своїми наслідками, ніж навіть тактична ядерна бомба! Ця жахлива зброя війни вже спричинила мільйони смертей!


росією вже розроблено план наступу. Атаки до кінця і всюди! У всіх сферах! І вона майже завоювала ваші мізки! Подивіться самі: ми досягли критичної межі, майже пункту неповернення! Справжня проблема полягає в тому, що ви більше довіряєте російській пропаганді, що прагне вас убити, ніж реальній дійсності!


Європейці, а також громадяни світу! Я хотів би сказати вам і нагадати сьогодні, що росія нападає на вас десятиліттями. Що ця війна готувалася давно. І, якщо ви ще не до кінця зрозуміли ідею комунізму, я вам кажу, що це цілком російський світ. Їхня мрія— щоб весь світ говорив російською, співав російською, писав би російською, їв би російською і жив би російською!


Щоб повністю зрозуміти, як працює пропаганда, я хочу надати вам інструмент, що допоможе протистояти їй.


росія десятиліттями робила все можливе, щоб ви втратили розсудливість. Тобто, вашу здатність до самоаналізу. У вас більше майже нема власних ідей, в будь-якому випадку – їх мало! Ви вже робите те, про що вас просять! Ви копіюєте! Ви втратили власну думку, особистий смак, ви робите все, "так, як треба".


Тільки це "треба" не вам. Це потрібно росії.


Ви вже нездатні відмовитися від сліпої віри російській пропаганді… Ви хочете залишити майбутнє ваших дітей- путіну?? Хочу вам сказати, що це — недобра ідея!

Перше, що потрібно зробити, щоб звільнитися від впливу — це бути відвертим і чесним із самим собою. Еgo керує вами, це важко!


Все, що вони роблять- це не по-людськи. путін — не людина! Якщо ви станете чесні з собою, це дозволить вам поступово відновити ваш самоаналіз, систему оцінок і суджень.


Згадайте, як ви питаєте себе, чи дійсно ви хочете купити це, чи це справді вам подобається? Так само і тут. Спитайте себе: чи це те, що ви насправді хочете слухати, сприймати, відчувати?


Вам потрібно лише широко відкрити очі!


Так, виходити з-під впливу непросто, бо є ілюзія того, що ви залишаєте зону власного комфорту, але це все одно – тільки ілюзія!


Уважно подивіться на своє життя і проаналізуйте його. Подивіться кілька хвилин уважно на стан нашого світу. Це складно, це вимагатиме зусиль і концентрації! Але, якщо ви зробите це, я впевнений, що дуже скоро побачите, зрозумієте, усвідомите, що світ інший. Ви відчуєте себе людиною, вільною людиною. В повній свідомості.


Я також хочу сказати, що мій гнів спрямований на всі європейські та світові змі, телеканали, медіагрупи!


Журналісти світу! Поширюючи російські пропагандистські матеріали, ви ускладнюєте ситуацію. І не кажіть, що нічого про це не знаєте: адже слід, який залишають по собі гроші, значно помітніший…Ви просуваєте руйнівну пропаганду, і якщо ви про це не знаєте, я вам пояснюю:


Терорист, коли він виступає на телебаченні, що він робить? Він ТЕРОРИЗУЄ! Він сіє терор! Це також його зброя: погрози, шантаж, брехня. А ви транслюєте і ретранслюєте росію, що згідно з договором, ратифікованим всіма країнами, членами Європи, була визнана СПОНСОРОМ міжнародному тероризму!


Це дуже ДИВНО, адже щоразу, коли в Європі і в світі згадується росія, це ПОВИННО супроводжуватися міжнародно визнаним терміном щодо цієї держави: росія — спонсор тероризму! Саме так треба попереджати громадян світу про загрозу! Це визначення підписано, ратифіковано і мусить стати законом!


То чому ви не виконуєте закон?


Відколи терористам дозволено виступати на телебаченні? Відколи терористів мають право запрошувати на обговорення будь яких питань? Аль-Каїда. Чи виступають по телебаченню екстремістські та інші ісламістські групи?


Ви пам’ятаєте теракт, відповідальність за якого взяло терористичне угруповання ІДІЛ. Теракт у приміщенні сатиричної газети Charlie Hebdo, що спричинив 12 смертей! Весь світ зійшовся до Парижа на великий марш свободи та солідарності! Там були всі президенти! Реакція світу була вражаючою! Весь світ показав, що він проти тероризму!


То що ж відбувається зараз щодо злочинів росії? Держави, що все це фінансує, що спричиняє сотні тисяч смертей? Що свідомо руйнує мир у всьому світі!


Що катує українців! Вбиває, ґвалтує українських жінок і дітей тисячами! Російські ракети і бомби руйнують українські міста і села! росія вживає заборонену хімічну зброю! Чи ви реагуєте на ядерний шантаж? Цілої Європи?


Хіба це нормально?


Невже українці не заслуговують на мирне життя на своїй землі? Українці щодня захищають весь цивілізований світ! Саме українці гинуть щодня!

Де ж ті президенти, що марширували в Парижі проти тероризму? Такий самий злочинець руйнує зараз Україну!!! Чому ж ви дозволяєте цим терористам вбивати синів і дочок ваших сусідів? Яка мета вашого мовчання?


Я ніколи не бачив по телебаченню жодного терористичного угрупування з такою кількістю прав і можливостей!


Подібне ставлення порушує будь-яку мораль і ставить під сумнів суверенітет кожного нинішнього європейського президента. Керівника що не робить жодних кроків для протистояння терористичній пропаганді, тероризму, головному терористу планети.


Сьогодні час серйозного вибору, час вибрати сторону.


Час визнати помилки і взяти на себе відповідальність за майбутнє усього світу!


Бо ваша позиція, європейці, вартує нам життів, життів наших дітей і майбутнього для всіх нас! А рано чи пізно вам доведеться перестати ховатися за красивими формулюваннями чи "дипломатичними" політичними фразами.


Саме ви даєте росії можливість тероризувати весь світ… І це абсолютна ганьба! Неповага до України та її героїв, що гинуть за вас! Це і є ваша подяка їм?


Тепер дозвольте мені бути дуже чітким!


Нагадую європрезидентам!

Європейським міністрам!

Євродепутатам!

Суддям!

Прокурорам!

Спецслужбам!

Всім, хто безпосередньо чи опосередковано має відношення до Закону!


Факт трансляції кадрів війни, розстрілів, шантажу та всіх жахів і звірств, що росія чинить на території України, не засуджуючи ці дії, є АПОЛОГІЗМОМ ТЕРОРИЗМУ!


І ви всі в цьому винні! І маєте пам’ятати про це. Ще хочу нагадати вам, шановні обранці народу, гаранти прав і свобод народів... Апологізм тероризму вважається ТЯЖКИМ ЗЛОЧИНОМ. За це законом передбачене ЩОНАЙМЕНШЕ суворе ув'язнення!

А закон в Європі діє і поширюється на всіх. Це стосується і президентів, і міністрів, і депутатів!


І ви маєте пам’ятати про це.


Тепер дозвольте процитувати першу статтю Декларації прав Людини, що є головним джерелом принципів і законів, за якими ми живемо. Нагадую вам, міністри, депутати, президенти, що ці статті прав людини були написані людьми, народами, після війн та революцій.


Стаття 1: "Всі люди мають рівні права"!


Я прошу вас сьогодні добре поміркувати і зробити вибір. А також усвідомити нарешті, що росія атакує нас всіх через змі. Заради майбутнього наших дітей прошу якомога швидше відреагувати! І нейтралізувати програми, спинити пропаганду.

Слава Україні та її Героям!Поль Манандіз/Paul Manandise за Україну, керівник департаменту міжнародного впливу та культури Інформаційно-аналітичного Центру національної безпеки України
The Physical Front Line — The Front Line


First of all, I would like to express my disgust, my great disappointment and deep anger at Europeans and the world, which allows itself to be lulled and hypnotized by the russian propaganda. I want to tell you and warn you: it is deadly!


Propaganda, which I am reminding you of, is not a word, not an idea, it is not the wind. Propaganda is a powerful, brutal and deadly weapon of war, far greater than even the tactical atomic bomb. This terrible weapon of war has caused millions of deaths over the millennia.


Russia has already developed an offensive plan. Attacks to the end. Infiltration! In all areas. And it almost won your brains! See for yourself. We have reached a critical point, almost the point of no return. The real problem is that you believe the russian propaganda that wants to kill you, more than you are willing to see the truth. Europeans, as well as citizens of the world, I would like to tell you and announce today that russia has been attacking you for decades.


That this war was being prepared for a long time. And, if you have not yet fully understood the idea of communism, I tell you now that this is a completely russian world. So that the whole world would speak russian, sing russian, eat russian, write russian, live russian. To fully understand how propaganda works, I’m giving you a tool that will surely help you counter it. For decades, russia has done everything to make you lose your sanity. That is, your ability to think, to analyze, to understand. You no longer have your own ideas, in any case – not enough. You are already doing what you are asked. You are copying. You have lost your own opinion, personal taste, you do everything “ as needed”. Only it is needed- not for you. It is what russia needs. You are rendered incapable to refuse blind faith in russian propaganda. Are you ready to leave your children on putin’s “ merci”?


I want to tell you that this is not a good idea. The first thing you need to do to free yourself from influence is to be open and honest with yourself first. Ego controls you, it’s hard. Everything they do is not humane. He is not human. If you start to be honest with yourself, it will allow you to gradually restore your ability of thinking independently, to analyse all independently , it will rebuild your system of judgments.


Ask yourself, do you really want to buy it, or do you really like it? Is it what you really want to hear…what you want to feel. Then – you need to open your eyes and ears wide. It is not easy to free oneself from the influence. Look carefully at your life and analyse it. Look carefully for a few minutes at the state our world is in now. To understand, it will be difficult, it will require an effort of concentration. But if you do it, I am sure that very soon you will begin to see, understand, realise the reality. And then – you will feel human, free human. In full consciousness.


And I want to say that my anger, greatly, is directed at all media, channels, and European and world media groups. Journalists of the world! Disseminating russian propaganda you greatly aggravate the situation. And don’t you say that you don’t know anything about it: after all, the money goes .. somewhere .. I want to tell you that you are promoting destructive propaganda.


Maybe you don’t know it, and – if you don’t, I’ll explain. A terrorist when he appears on television, what does he do? He TERRORISES. Spreads terror. Because it is one of his most feared weapons. Blackmail, lies, threats, intimidation! To make the whole world freeze in fear. Media! You broadcast and rebroadcast russia, which, and -MIND YOU: according to a treaty ratified by all European member countries, russia was declared a STATE SPONSOR of international TERRORISM!!! This means that every time in Europe and in the world, any mention of russia MUST be accompanied with this DISCLAIMER !!! To WARN the citizens of the world about the danger!That declaration was signed, ratified. Then it must become law! Why don’t you obey the law? Since when are terrorists allowed to appear on television? Since when do terrorists have the right to be invited to international gatherings? For instance, Al Qaeda. Do extremist and other Islamist groups appear on television?


Do you remember the terrorist attack, for which the terrorist group ISIS took responsibility, which was carried out on the premises of the satirical newspaper Charlie Hebdo? That caused a dozen deaths! The whole world gathered in Paris for a great march of freedom and solidarity! All the presidents were there! It was so impressive! The whole world against terrorism!


Here now russia is, which finances all this, causes hundreds thousands of deaths! Millions even! That destroys peace in the whole world! Manipulates the world! Tortures of Ukrainians! Murders of Ukrainian women and children by the thousands! Missiles, bombs, prohibited chemical weapons! Nuclear blackmail! Nobody says anything?! Does nothing?! Is this normal? Don’t Ukrainians deserve a peaceful life on their territory? Ukrainians protect the world every day and die every day! Hundreds of thousands died here! Every day!!!


Where are the presidents who marched in Paris against terrorism? It is the same criminals that are destroying Ukraine now!!! Why do you allow terrorists to kill the sons and daughters of your neighbors? For what? I have never seen a terrorist group with so many rights on TV! This violates any morality and questions the sovereignty of every current European president who, by not opposing terrorist propaganda, terrorism- cooperates with the main terrorist – putin!


Today its a critical point and time to finally choose the side! To admit mistakes! Because your mistakes, dear Europeans, cost us our lives, the lives of our children and all of us! You will need to stop hiding behind nice phrases or shameful political sentences.. You give russia the right to terrorize the whole world… And this is an absolute shame! The very indignity! Disrespect to Ukraine and its heroes who die for you! Is that how you thank them?


Now let me be very clear! I remind the European presidents! European ministers! The mayors! The judges! The prosecutors! The security services! To everyone who is directly or indirectly related to the law! The fact of broadcasting footages of war, shootings, blackmail and all the horrors and atrocities that russia is committing on the territory of Ukraine, without condemning these actions-called – ——APOLOGISM OF THE TERRORISM!—— And you are all guilty of it! Will someone rectify this despicable picture?


I also want to remind you, dear elected representatives of the people, the guarantors of the people’s freedom and power… Apologism of the terrorism is considered a SERIOUS CRIME. For this, the law stipulates a MINIMUM – strict imprisonment! And the law in Europe applies to everyone! This also applies to Presidents! Ministers and deputies! Will someone take care of this?


Now let me remind you and quote the first articles of human rights, which are the principles and laws by which we live and which I remind you, ministers, deputies, presidents, these articles of human rights were written by people, peoples, after revolutions! Article 1: “All people are equal in rights”! I ask you to think carefully today and choose which side you are on! And also to finally realize that russia is attacking us all through the media! For the sake of the future of our children, please react as soon as possible! Neutralise subversions, stop propaganda! Glory to Ukraine and its Heroes!


Paul Manandise, head of department of international influence and culture, International analytical Сenter of the National Security of Ukraine
0 comments

Comments


bottom of page