top of page
  • Writer's pictureLyudmyla Pustelnyk

Іспанський "безсмертний" сором


Українка в Мадриді протестувала проти російської маніфестації, ще два роки тому. За це в 2024му її збираються посадити до в’язниці на рік. В грудні минулого удвох з іншим активістом вийшла на одиночну акцію підтримки України; обох, як повідомляє, забрали до поліцейського відділка, били і принижували. Допомога нашого посольства в Іспанії обмежилася листом зі списком адвокатів та обіцянкою "тримати справу на контролі".


 

Як арештували українку і прапор


Все почалося 8 травня 2022го. Колона тамтешніх росіян ішла вулицями іспанської столиці. "Вони демонстрували себе "спасителями світу від німецького та "українського" фашизму", – розповідає Світлана Нужна.(Раніше жила в Тернополі, в 2018му переїхала до Іспанії – Л.П.). "Крокували з прапорами  "л/днр", це був, по суті, мітинг на підтримку війни, вбивства українського народу".  

  

Напередодні російська діаспора поширили в Мадриді рекламні листівки: "Шествие - это возможность для граждан бывших советских республик почтить память славных предков, защитивших мир от фашизма во время Великой Отечественной Войны".


З листа Світлани до посла України в Іспанії Сергія Погорельцева: "Оскільки мій дідусь був учасником війни, отримав поранення, здобув близько десяти медалей, то я, звісно, також мала велике бажання вшанувати його подвиг і перемогу над німецьким фашизмом в цілому. Я мала абсолютно усі права знаходитися на цій акції серед інших учасників".   

 

Тим часом, "іспанська поліція оточила колону росіян з усіх сторін, не дозволяючи нікому перешкодити їхній ході. Знаючи про страшні злочини росіян в Україні, іспанська поліція вирішила дозволити масовим вбивцям  крокувати переможною ходою головними вулицями Мадрида. Надаючи їм якнайкращого захисту та охорони. Іспанська поліція оберігала та захищала ходу масових убивць. Правоохоронні органи, які мали би захищати права людей на життя, в цей день захищали права злочинців на вчинення злочину - права вбивць на вбивства," продовжує п.Нужна в своєму листі до посольства. 


Злагоджену роботу поліціянтів з охорони "безсмертного полку" відзначали також і російські ресурси: "Провокаторов полиция начала оттеснять на соседние улицы... Оставшиеся провокаторы лишь изредка выкрикивали свои антироссийские лозунги, но из-за музыки и скандирования "нет фашизму" колонны бессмертного полка их не было слышно" (https://rossaprimavera.ru/news/c6ac5e94).


На знак протесту Світлана зайшла в колону з плакатом із написом "Росіяни, за що ви нас вбиваєте?!". На її відео з ТікТока ( https://www.tiktok.com/@leo_alana/video/7332803988389219616?_r=1&_t=8jnKkAHWlTF) видно, як протестувальницю майже одразу намагаються "нейтралізувати" учасники ходи – жінка в пілотці радянської армії хоче затулити  українку "наочністю" на палиці, традиційний атрибут "бесмертного полку" в рф. Зовні жінка схожа на Лю Сівую, відому російську блогерку-пропагандистку в Іспанії. Молодий чоловік у темному одязі хапає Світлану за руку. Далі з’являються двоє кремезних поліцейських, заламують їй руки, повалюють на асфальт. Відтак, як розповідає, закували в кайданки і доправили до відділка,  де протримали 32 години.Російські ЗМІ повідомляли про інцидент з притаманними їм інтонаціями про "укронацистов  в Європє" (https://dzen.ru/b/YnjIk7z5Q1kCOzyq). Щоправда, у їхньому викладі активістка чомусь стала "мужчіной с украінскім флагом".


Світлана продовжує: "Мене звинуватили у нападі на іспанського поліцейського та його побитті. Пізніше відпустили додому під зобовʼязання підписуватися двічі на місяць в поліцейському відділку . Та мені не віддали український прапор, з яким я здійснювала свою акцію захисту України. Я боролася за вивільнення нашого символа з іспанської буцегарні".


Повернути прапора вдалося тільки 31 січня 2024го – після звернення посольства України в Іспанії. Однак, разом з прапором, п. Нужній вручили також документ з прокуратури. Вона вимагає позбавити протестувальницю волі терміном на рік і заборонити їй публічні звернення протягом цього часу.


Версію іспанських правоохоронців викладено в описі попереднього провадження Інструкційного суду Мадрида (фрагмент на фото нижче), що кваліфікує дії Світлани як "злочин нападу": "8 травня 2022 р., під час санкціонованої демонстрації на підтримку росії, коли вона проходила по вулиці Пасео дель Прадо, близько 11:45 ранку, [одна] людина проголошувала своїм плакатом  "Російські вбивці"... Присутні намагалися усунути її з місця, щоб уникнути інцидентів з нею. Які вона заперечує, дозволяючи собі впасти на землю та ігноруючи надані їй інструкції. Нарешті, її забрали із зазначеного місця, хоч вона намагалася втекти з-під варти поліції, вдарила ногами агента 83092. Особу людини встановлено пізніше як СВІТЛАНА НУЖНА, повнолітня та несудима, не мала штрафних санкцій. Офіцер нацполіції з номером 83092 отримав поранення, як повідомляє висновок судово-медичної експертизи".Затримання-2


Проблеми Світлани продовжилися наприкінці минулого року. Порівняно з тим, що сталося раніше, недавня її зустріч з поліціянтами виглядає справжнім жахом. Того дня жінка була поруч з іншим українським активістом, 73річним Миколою Потятинником. Він ходив по метро з плакатом "Європо, захисти українське небо!", а Світлана знімала його протест на відео. Якогось моменту Миколі потрібно було зайти на вокзал до камери зберігання. Саме там, як розповідають у Ютуб-зверненні до МЗС та президента В. Зеленського, Світлану та Миколу схопили (https://www.youtube.com/watch?v=L0Jep9y5agk).


На початку лютого в спільній з Миколою заяві до суду Світлана описала шокуючі деталі: "17 грудня 2023 року четверо поліцейських жорстоко та безпідставно напали на нас, двох українців з інвалідністю, в приміщені камери зберігання речей на Мендез Альваро, куди ми прийшли щоб забрати свої речі. Ми кричали від болю, а вони з жорстокістю заламували нам руки та чіпляли кайданки за спиною, травмуючи мою болючу спину своїми колінами (пошкоджену ще під час участі Світлани в Революції Гідності на Майдані – Л.П.). Микола, 73 літній чоловік, саме готувався до хірургічної операції, однак поліція теж  його поклала обличчям донизу... Для нас є очевидним, що проросійські сили нас атакували руками поліції,... вони хотіли залякати нас та зупинити нашу діяльність (акції)... 

Вдягнувши на нас наручники, потягли до поліцейського відділка, завдаючи жахливого болю.


В поліцейському відділку поліцейський вдарив мене кулаком в область скроні, також поліцейський копав ногами мою голову, і вони надягали мені на голову целофановий пакет в той час, як кололи якийсь укол, (Микола є свідком цього). Миколі ледве не зламали руку, та ледве не задушили. 


Поліцейський сильно натиснув на мій передній зуб, пізніше я виявила, що пломба дала тріщину, і мені довелося негайно йти до зубного лікаря і замінювати пломбу. 

Протягом 48 годин з нас знущалися та завдавали фізичних та моральних катувань, чим завдали суттєвої шкоди нашому здоров’ю.


Також мене завезли до установи, схожої на лікарню, де роздягли в присутності багатьох поліцейських та привʼязали мене за кінцівки до ліжка. Поліцейські весь час голосно сміялися з мене... Потім на верхню частину тіла мені надали сорочку, а нижня частина тіла залишалася голою. Особи, схожі на медиків, принесли трубку і почали її силоміць запихати в мій сечовий канал, ніби-то беручи аналіз сечі. Також вони ввели мені в ногу вище коліна глибокий укол незрозумілого вмісту. 


На пересильній тюрмі Микола втратив свідомість і впав, його потягли за ноги, як мертвого та почали лити воду на обличчя. Але лили необережно і залили водою його слухові апарати. Внаслідок цього один з апаратів не працює зовсім, а інший працює з перебоями. Вартість слухових апаратів – тисяча євро. Також поліцейські били Миколу по обличчю декілька разів.


Я вийшла з в’язниці з багатьма синцями на руках та на тілі (ми маємо відповідний медичний документ, який додаємо до цієї скарги).  Увесь час я благала про можливість зателефонувати моїй родині та моєму начальнику по роботі, щоб повідомити причину моєї відсутності. Та мені не дали можливості здійснити жодного телефонного дзвінка. Мої рідні пережили сильний стрес, не знаючи мого місцезнаходження, а начальник вже планував моє звільнення, не знаючи причини моєї відсутності на роботі протягом двох робочих днів. Я також втрачала свідомість в буцегарні. 


Після 48 годин нашого безпричинного утримання та без пояснень... нас викинули на вулицю разом з нашими речами. Не давши можливості перевірити, чи все є на місці. На вулиці ми... констатували повністю розбитий екран Миколиного телефона вартістю 150 євро, також було пошкодженою частину сенсора мого телефону вартістю 300 євро. Через що телефон став непридатним до використання, потрібно було шукати кошти на придбання іншого телефона. В Миколи були вирвані усі шнурки з куртки та розбитий чохол до окулярів. В Миколи також були гроші, яких поліцейські не повернули йому. Завдали нам значної матеріальної шкоди та шкоди здоров’ю".Реакція посольства України


До нашого дипломатичного представництва Світлана звернулася за захистом, коли дізналася, що за патріотичну акцію проти "безсмертного полку" їй загрожує ув’язнення на рік. Отримала ось цю відповідь від посла Сергія Погорельцева:
Global Village Home також звернувся за коментарем з приводу Світланиної ситуації до представників кількох українських організацій в Іспанії; чекаємо відповіді. Далі буде.
Людмила Пустельник, Global Village Home


1 comment

1 Comment


МОЯ НОВА УКРАЇНА
МОЯ НОВА УКРАЇНА
Feb 29

Як можна було дозволяти мітинг росіян в європейській країні? Росіяни люто ненавидять Європу і мріють кинути ядерну бомбу на неї , а європейці їм потакають

Like
bottom of page