
З відкриттів уже проведених аудитів: тих, які ще за адміністрації Дж. Байдена. І ще одного нового, про нього стало відомо завдяки перевірці USAID указом чинного президента США Д. Трампа.
Грошова опора для "ОПОРИ" й не тільки
Державна агенція США з міжнародної допомоги надала майже півтора мільйона доларів українській ГО "ОПОРА", де головує Ольга Айвазовська. Вона також є колишньою членкинею правління фонду "Відродження" Дж. Сороса. Це далебі не єдиний приклад, коли великі гранти коштом американських платників податків отримували ті самі громадські об'єднання в Україні, яким виділяв чималі суми згаданий фонд. А вони відтак роками відпрацьовували політичний порядок денний "демократів" США.
Цього, звичайно, не порівняти з кричуще нецільовим іншим скеруванням коштів. Зокрема, до Сирії, де USAID передала мільйони доларів терористичній організації (Of the billions in questioned USAID spending, millions went to fund terrorism). Відомій у т.ч. за межами регіону викраденнями людей, тортурами і терактами.
Не було також винятком в роботі USAID в Україні записати у витратну відомість більшу, ніж насправді проведено, кількість заходів чи подій. З більшою, ніж це могло коштувати, сумою. Та про все за порядком.
Згідно з меморандумом директора з аудиту офісу генерального інспектора USAID Луїса Данкана від 24.09.2024 р.
(Audit of All-Ukrainian Civil Organization Civil Network-OPORA, Domestic Oversight of Political Processes in Ukraine, Cooperative Agreement AID-121-A-12-0004, January 1 to December 31, 2020) громадській мережі "ОПОРА" протягом 1.01.2020 - 31.12.2020 було переданано від USAID 1 409 984 доларів. Не пошкодували для шляхетної мети - "підтримки демократії в Україні".
Меморандум мав підтвердити якість роботи інших інспекторів, з незалежної вудиторської фірми Deloitte & Touche. З нею "ОПОРА", як пише меморандум, уклала договір щодо "перевірки відповідності графіку витрат". З чого можна припустити, що грантодавці, USAID, у якийсь період мали запитання щодо цієїї відповідності.
Який гонорар від "ОПОРИ" отримали Deloitte & Touche за свої послуги, не повідомляється. Так само, як і статтей кошторису, покритих майже півтора мільйоном доларів всього протягом одного року. Вище згаданий п.Данкан, судячи з тексту меморандуму, претензій до висновків колег не мав.
"ОПОРА", чия історія в Україні налічує вже 20 років, своїм основним завданням називає забезпечувати справедливий виборчий процес в Україні. Одним з механізмів вказує "моніторинг соцмереж і дезінформації". Як пишуть у себе на сайті, "ми максимально детально збираємо дані про різноманітні кейси, щоб розробляти оптимальні рішення у сфері регулювання соціальних медіа" (About us).
Вочевидь, 1 409 984 доларів для "оптимальних рішень" - це недостатньо. Тож "ОПОРА" свого часу також отримала фінансову підтримку від Дж. Сороса на суму 130 500 грн.:

Втім, лише цими коштами теж не обійшлося, недарма п.Айвазовська очолює не тільки "ОПОРУ". Входить до ради ще однієї ГО, Міжнародного центру "За перемогу!" (ICUV). В 2023му Соросів фонд "Відкрите суспільство" переказав ICUV 360 000 доларів (Open Society Foundations - Awarded Grants, Scholarships, and Fellowships - Open Society Foundations).
А в період 2022-2023 рр. ця ж організація отримала від USAID ще 701 209 доларів. Про це йдеться в додатку-поясненні до підсумків перевірки генерального інспектора USAID Пола Мартіна "Українська відповідь: аудит Офісу перехідних ініціатив USAID із залучення місцевих партнерів України", здійсненого аудиторською фірмою Williams Adley (Ukraine Response: Audit of USAID’s Office of Transition Initiatives’ Engagement of Local Partners in Ukraine).
Цей аудит було проведено недавно, всього за п'ять днів до інавгурації президента Д.Трампа, 15 січна ц.р. В його звіті названо й інші значні суми грантів. Які отримали від USAID, безперечно, важливі та цінні для колишнього американського уряду
"Місцеві партнери"
Це як урядові організації, так і громадські. Наприклад, на "стратегічну комунікацію" Міністерства закордонних справ було витрачено 87 578 доларів, в чому саме полягала, не говориться. Недешево вартує і планування в МЗС, теж "стратегічне" -
40 125.
Ну, й куди ж без шанованої президентом В. Зеленським "потужності"? На це майже півмільйона не шкода - на "посилення потужності спілкування МЗС - 472 206 дол.".


Наскільки потужно виступало наше МЗС на міжнародній арені минулого року, нагадувати зайве.
На теж державний фонд "Партнерство за сильну Україну" виділили 200 353 дол. Фонд, як пише в себе на сторінці https://pfru.org.ua/ua/, "надає допомогу мешканцям деокупованих територій та прифронтових".

Ця заява дуже дисонує з численними повідомленнями самих мешканців, у т.ч. й авторові цих рядків: що залишені сам-на-сам під час евакуації. Так само не отримують жодної державної допомоги для облаштування на новому місці.
Трохи меншим коштом - 182 507 доларів - обійшовся "порівняльний державний аналіз і рекомендації щодо політики в Україні" міжнародної ГО "Планування політики України", PILPG.
Зате значно більше пішло на український "Інформаційний захист": навпроти блогерського, як зрозуміло із запису, НДО з такою назвою вказано цифру дотації
737 932 доларів. Сайт Global Village Home вже звернувся із запитом до керівництва НДО, чекаємо відповіді.
На поїздки під час війни "приватних осіб", членів української делегації на "глобальний Південь", зокрема, до Нігерії, Гани, Кенії, Ефіопії - 240 835 доларів.

Нарешті, дали USAID i на культуру - "українському кіноклубу "Сигнал", приватна особа - 49 232", на "Харківські культурні вітрини" - 85 505.
З пояснювальної записки до кошторису: "Зауважимо, що основними місцями виступу за межами України [її представників з урядових та неурядових організацій] були різноманітні заходи, спрямовані на зміцнення партнерства між громадами в Україні та інших цільових країн. Деякі приклади таких заходів включали форуми партнерства, покази в кінотеатрах та скерування українських делегатів на політичні брифінги та в аналітичні центри й на круглі столи".
Однак, круглих столів чи інших подій насправді відбувалося менше, ніж повідомляли в проханнях на оплату від USAID. Натомість грошей витрачалося більше.
Ось що пише в додатку Williams Adley: "Під час порівняння результатів показників у звіті з вихідними документами, які були використані партнером,... 3 з 15 зразків піднагород [виділених із основних сум] мали помилкові звіти про загальну кількість бенефіціарів... У двох із трьох зразків точні фактичні дані бенефіціара/індикатора були меншими ніж суми, про які повідомлялося. У третьому зразку точні фактичні дані бенефіціара були більшими, ніж сума, повідомлена OTI (Офісові перехідних ініціатив, відділові USAID, який працює з місцевими партнерами - ред.) Подробиці див. у таблиці нижче":

Іншими словами - "кмітливі партнери" заявляли, що допомога надійшла 32м реціпієентам, а насправді їх було на 10 менше. Або писали, що десь "працюють 17 осіб", а не 14, як у дійсності.

Замість 355 медійних подій взагалі провели всього 27!
В ОТІ USAID пояснювали, що "помилки виникли через те, що субвиконавці та партнери... не мали точного розуміння визначення показників, про які вони звітували...".
Далі й зовсім зворушливо: "Персонал OTI зазначає, що використовує ці показники не для визначення підзвітності, а радше підживлення оцінок логіки та впровадження, і вважає, що точні цифри не завжди критичні". Попри те, що йдеться про "цифри" бюджетних коштів США для порятунку людей у воюючій країні!
"Не було ефективного процесу контролю на місці для виявлення та виправлення будь-яких помилок даних індикатора... Крім того, неможливість покладатися на точність цифр змінює рівень відповідальності програмних рішень"- підсумовує Williams Adley.
Однак, не Україною єдиною примножився кейс USAID. В одній близькосхідній країні вона передавала "на гуманітарні потреби", але "освоювати" їх випало
Терористам в Сирії - 122 млн. доларів
Пише ресурс The Center Square: "З мільярдів податкових доларів, витрачених Агенцією США з міжнародного розвитку (USAID), щодо яких сумніваються в адміністрації Трампа, мільйони пішли на фінансування тероризму.
Багаторічне розслідування, розпочате Міністерством юстиції та Прокуратурою США округу Колумбія, розкриває масштаби цього перехоплення гуманітарних коштів. В офісі генерального інспектора USAID заявили, що йдеться про сирійського громадянина Махмуда Аль Хаф’яна, якого звинуватили в незаконному перенаправленні понад 9 мільйонів доларів США грошей платників податків через USAID озброєним бойовим групам. Включаючи "Фронт Аль-Нусра (ANF)", визнаний іноземною терористичною організацією, пов’язаною з Аль-Каїдою в Іраку.

Згідно з обвинуваченням, Аль Хаф'ян був головою неурядової організації (НУО) у Сирії, керуючи 160 співробітниками.
З початку громадянської війни в Сирії в 2011 році і до 2020 року платники податків США профінансували понад 12 мільярдів доларів США з коштів USAID для Сирії, призначених для закупівлі продовольства та медичних товарів. Ними мали керувати агенції ООН та неурядові організації.
Згідно зі скаргою, неурядова організація, яку очолював Аль Хаф'ян, отримала 122 мільйони доларів протягом трьох років, перенаправляючи продуктові набори, призначені для біженців, командирам ANF. Який боровся за повалення сирійського уряду, відомо, що вчиняв звірства, включаючи проведення масових страт мирних жителів, теракти смертників і викрадення людей.
Аль Хаф'ян продавав продуктові набори на чорному ринку командирам ANF, фальсифікуючи документи, щоб створити враження, ніби продукти отримують біженці.
До справи були залучені Офіс прокурора США округу Колумбія, генеральний інспектор USAID і відділ боротьби з тероризмом ФБР.
"Цей підсудний не тільки обдурив уряд США, але й передав гуманітарну допомогу, яку він вкрав, іноземній терористичній організації", — заявив у листопаді прокурор США Метью Грейвс. "Поки ця іноземна терористична організація воювала з жорстоким режимом Асада, постраждали люди, які повинні були отримати допомогу".
Постраждала, безумовнно, й репутація USAID. Вже не кажучи про мільярди доларів платників податків, використаних зовсім не на добру справу.
Тим часом, аудит витрат агенції продовжується. В т.ч. грошей, в Україні. Далі буде.
Людмила Пустельник, Global Village Home
Comments