top of page

"Український дім" у США та гроші фондів Зеленських

  • Writer: Lyudmyla Pustelnyk
    Lyudmyla Pustelnyk
  • 19 hours ago
  • 3 min read


В України грошей нема, зате в її посольства в США є. Минулого року "Український дім" при амбасаді заробив непогано - 14 600 000 доларів США. Бізнес належить дипломатичному подружжю О.Маркарової-Д.Волинця, відкрито ще за Дж. Байдена і ним же звільнений від податків як "доброчинна організація".


Зі згаданої суми 7 580 459 передали, як пишуть, "на кампанії фонду United 24" президента В. Зеленського, а 2 637 000 - фонду його дружини Олени. І на себе, тобто "на зарплату працівників" дому, витратили ще понад півмільйона доларів. Це при тому, що директор Д.Волинець жодної компенсації за свою роботу не отримує, офіційно трудиться на волонтерських засадах (Більше про його роль в "домі" - Елітна нерухомість та конфлікт інтересів посла України в США О. Маркарової та .Посольський кошторис).


Тим часом, оплачувана штатна одиниця в закладі всього одна, це бухгалтер М. Фалькова, заробила за рік 68 190. Іншу зарплатну суму в 460 632 доларів клали компенсації різноманітному персоналу, який наймали для обслуговування заходів. Серед них постійні розважальні вечірки - найприбутковіші, оскільки сприяють посольському кейтерингу, продажу закусок-напоїв із ресторану Маркарової-Волинця "Рута".


Прикметно, що в 2023му, коли дохід "Українського дому" був відчутно більшим, 22 млн. доларів, на "зарплату працівників" пішло вдвічі менше, 219 868 доларів. Проти 526 662 в 2024му. Навіть, коли отримали менше, себе не образили все одно.

Ще 484 560 повідомлено як "інші витрати".


Однак, навіть за щедрої винагороди працівникам та "інших витрат" залишається відкритим запитання - куди поділися ще майже 3 000 000 доларів із 14 600 250? Адже 7 580 459 + 2 637 000 + 526 662 + 484 560 = 11 264 681 долар.


На сайті "дому" інформація з приводу традиційно відсутня, для цієї доброчинності прозорість, альфа і омега подібної діяльності, вочевидь, необов'язкова. Tож перелічені вище та інші цифри вдалося отримати завдяки ресурсові журналістів-розслідувачів ProPublica. Надрукував у себе податкову форму закладу І-990 за 20 24 рік (Ukraine House Dc Foundation Inc - Full Filing - Nonprofit Explorer - ProPublica).


В ній, зокрема, вказано, що левову частку доходу склали "гранти та інші надходження" - 12 979 614 доларів. І що "Український дім" дуже полюбляє проводити конференції, а також шопінг - на сайті Amazon. На організацію перших витратив 105 700, на покупки з другого (які?) - 6 218 доларів.


Тим часом, основні отримувачі грошей від "Українського дому", згадані вище фонди подружжя Зеленських, взагалі не повідомляють, як витрачають зібрані для них долари чи євро. На сайті United 24 звітність щодо проектів та "кампаній", що на них дали американські жертводавці, відсутня, лише діаграму наведено (UNITED24 - The initiative of the President of Ukraine).


В фонду першої леді України навіть вебверсії, по суті, нема. Замість неї ось це:




Мабуть, з 2 000 000 доларів, які надійшли фундації зі США, на створення онлайнової візитівки коштів забракло (zelenskafoundation.org/uk). Справа за дрібницями - пояснити фінансовим донорам з-за кордону, що саме так має виглядати прозорість використання їхніх коштів в нашій країні.


Щодо справді коштовної діяльності самого "Українського дому", то її в податковій декларації описано так: " У 2024 році "Український дім" залишався важливим центром культурної дипломатії, гуманітарної підтримки та залучення громади. Організував 103 заходи, прийнявши 12 825 гостей... Провів 15 майстер-класів для дітей, 6 книжкових бесід, 7 фото- та мистецьких виставок, 6 музичних вистав, 7 кінопоказів... Продовжував підтримувати протезне лікування та реабілітацію Кароліни Дерем’ян. Завдяки цим ініціативам "Український дім" посилив свою місію культурного обміну, гуманітарної допомоги та глобальної адвокації на користь України".


Кароліна Дерем’ян, мужня дівчинка, яка втратила обидві ноги внаслідок рашистського обстрілу, є учасницею проекту "Українського дому", "Незламні", що супроводжувався гучним піаром в українських ЗМІ. За весь кількарічний період існування він допоміг протезувати одного дорослого і чотирьох дітей, як повідомляється на сайті "центру культурної дипломатії". Більше про бюджет "Незламних" тут:"Незламний" бізнес посла Оксани Маркарової.



Людмила Пустельник, Global Village Home



Comments


© 2023 by Site Name. Proudly created with Wix.com

bottom of page